Google+

  • Wiele mieszkań
  • Doskonałe warunki
  • Duża powierzchnia
Smaller Default Larger

Dom Kultury

          Kraków 20.03.2023 r.

 WIOSNA w Domu Kultury SM "Nowy Bieżanów"

Wiosna powoli zazielenia bieżanowskie skwery i stare drzewa na osiedlu. Widać ją także w Domu Kultury SM "Nowy Bieżanów", który został odświeżony i przybiera barwy kolorowych dzieł uczestników kursów i zajęć plastycznych.

W ostatnich miesiącach, Dom Kultury należący do Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowy Bieżanów" przeszedł ogromną metamorfozę. Przede wszystkim, zmieniła się jego powierzchnia, a pozostałe sale zostały odświeżone i częściowo wyremontowane. W Domu Kultury na stałe odbywają się więc zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe, nauka języków oraz inne, rozwijające szerokie zainteresowania uczestników. W sali gitarowej pojawiły się kolorowe akcenty dekoracyjne, w sali plastycznej – nowe meble, w tym szafy, które pomieszczą liczne prace uczestników zajęć. Swoje miejsce otrzymali także bieżanowscy Seniorzy, dla których Spółdzielnia przygotowała osobne pomieszczenie do użytku Koła Rejonowego nr 27, funkcjonującego z ramienia Polskiego Związku Emerytów, Rencistów
i Inwalidów.

Nowy wygląd Domu Kultury idzie w parze z odświeżeniem programu zajęć i nowymi pomysłami na zaangażowanie społeczności Nowego Bieżanowa w życie kulturalne tego rejonu Krakowa. Od wiosny 2023 roku, Dom Kultury oferuje zajęcia w pięciu blokach tematycznych.

Pierwszy blok to MUZYKA. Domy Kultury od wielu lat kojarzą się z edukacją muzyczną i artystyczną. To tu bardzo często zaczynamy naukę gry na pianinie, czytania nut, czy śpiewu. Nie inaczej jest w Bieżanowie. Pod okiem doświadczonych nauczycieli, absolwentów i studentów Akademii Muzycznych, zarówno młodzież jak i osoby dorosłe mogą zapisać się na lekcje muzyczne, wśród których ogromnym zainteresowaniem obok tradycyjnych lekcji gry na pianinie, cieszą się także lekcje gry na ukulele. Ten niewielki instrument, to idealny zamiennik gitary dla rozpoczynających naukę dzieci, ale też dla dorosłych, którzy chcą uprzyjemnić sobie wieczory i spotkania ze znajomymi. Ukulele rozbrzmiewa ostatnio w wielu piosenkach polskich i zagranicznych, dlatego też podczas lekcji można połączyć naukę gry i śpiewu swojego ulubionego utworu. W tym bloku odbywają się także lekcje śpiewu, wspomnianych gitar i pianina, a dla najmłodszych – gra na flecie i dzwonkach chromatycznych.

Drugim ważnym blokiem tematycznym zajęć jest SZTUKA. Dzieci ze szkół podstawowych, które chcą zapoznać się z różnymi technikami plastycznymi i rozwijać swoje umiejętności z rękodzieła artystycznego, mogą zapisać się na zajęcia w Pracowni Artystycznej lub Warsztaty Plastyczne. Starsi artyści, także dorośli i seniorzy, mogą dołączyć do Kursu rysunku i malarstwa. To właśnie tu uczniowie kończący edukację podstawową przygotowują się do egzaminów do artystycznych szkół średnich, a maturzyści – do przyjęcia na Akademię Sztuk Pięknych.

W środowe popołudnia odbywają się także wyjątkowe zajęcia plastyczne dla osób z niepełnosprawnościami. Wyjątkowe, bo to nie czas spędzony na tworzeniu obrazów na zadany temat. Zajęcia te, to przede wszystkim miłe spotkanie z dobrymi znajomymi. Przy herbacie i kawie, podczas wspólnej pracy malarskiej, uczestnicy mogą wymienić się nowościami z minionego tygodnia, podzielić doświadczeniami i po prostu spędzić ze sobą czas. Grupa istnieje od wielu lat, a prace jej uczestników nierzadko zdobią ściany samego Domu Kultury, jak i siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowy Bieżanów".

Kolejnym blokiem tematycznym są zajęcia artystyczne związane z pracą z ciałem i ruchem czyli TANIEC i TEATR. Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży wróciły do programu DK zaledwie w lutym, a już grupa planuje pokaz pierwszego projektu! Efekty działań młodych artystów, rozwijających się pod okiem aktorki krakowskiego Teatru Barakh, Dominiki Frandluchy, mamy nadzieję zobaczyć już w kwietniu. Zajęcia obejmują pracę z ciałem i głosem, ale także rozwijają umiejętności interpersonalne, przełamują nieśmiałość i pomagają w swobodnym wypowiadaniu myśli.

Pracy z ciałem i doskonałej postawy uczą regularne zajęcia Studia Baletowego, prowadzonego od wielu lat przez panią Ewę Mączyńską – choreograf związaną z Operą Krakowską. Na sali baletowej z lustrami, dziewczynki wykonują ćwiczenia przy drążku i kształcą się w kierunku klasycznego tańca baletowego. Zajęcia urozmaicają także tańce ludowe i charakterystyczne, a co kilka miesięcy, młode baletnice prezentują choreografie w specjalnie przygotowanych strojach przed publicznością.

Na zajęcia tańca towarzyskiego z kolei zaproszeni są zarówno dzieci, jak i dorośli.
W środowe wieczory można potańczyć cza-czę, sambę, tango, czy walca ze swoim partnerem lub partnerką i spędzić wspólnie czas nieco bardziej aktywnie. A nie od dziś wiadomo, że taniec nie tylko dobrze wpływa na nasze zdrowie ale też zacieśnia więzi i podnosi poziom endorfin. Zajęcia prowadzi Szkoła Tańca AS, a profesjonalni instruktorzy pomogą nawet najbardziej opornym tancerzom.

Skoro o ruchu mowa, warto zwrócić uwagę na blok GIMNASTYKA. Pod tym tradycyjnym słowem kryją się zajęcia fizyczne dla osób w różnym wieku. Dla Seniorów dedykowana jest poranna Gimnastyka Rehabilitacyjna, dla pań – matek z córkami, babć z wnuczkami, koleżanek – prowadzona jest gimnastyka ogólnorozwojowa tylko w damskim gronie. Raz w tygodniu odbywają się intensywne treningi mięśni dna miednicy, które odpowiadają za poprawne funkcjonowanie naszego układu pokarmowego, ale też zdrowie kręgosłupa i tak obciążonych lędźwi. Młodzież i dorośli, którzy chcą się wyciszyć i doświadczyć medytacji w ruchu, mogą dołączyć do cotygodniowych zajęć Tai-chi, prowadzonych przez Stowarzyszenie Taoistyczne. Z kolei dzieci mogą wyładować swoją niespożytą energię na zajęciach Karate Kids Boxing.

I w końcu – bloki rozwojowe, w ramach których odbywają się zajęcia z NAUKI JĘZYKÓW - angielskiego i włoskiego oraz takie, które mogą przerodzić się w nasze HOBBY. Tu znajdziemy zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży, zajęcia matematyczne, które pomagają w trudnościach szkolnych, ale też przygotowują do olimpiad i rozwijają umiejętności logicznego myślenia, ale także ceramikę czy okazjonalne warsztaty mydlarskie.

W bieżanowskim Domu Kultury mają też miejsce regularne spotkania seniorów w 27 Koła Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Poniedziałkowe spotkania to okazja do rozmowy i wspólnego spędzenia czasu, a także zaplanowania wycieczki czy dodatkowej aktywności. W kwietniu specjalnie dla Seniorów planowane jest także wznowienie Kursu Komputerowego, który pomoże uczestnikom w samodzielnej obsłudze komputera i smartfona. Kurs, prowadzony w małych grupach, ma też za zadanie uczulić Seniorów na oszustwa internetowe i wyłudzanie pieniędzy czy danych wrażliwych przez hakerów.

To wszystko w ramach stałych zajęć, a więc codziennego życia Domu Kultury.

Dom Kultury SM "Nowy Bieżanów" już teraz zachęca do śledzenia odświeżonej i zaktualizowanej strony internetowej www.dknowybiezanow.pl oraz profilu na Facebooku, aby nie przegapić informacji o nowych wydarzeniach atrakcjach.

inf. Jadwiga Marchwica

 

      Kontakt:  tel. 12 658-56-47 , ul. Aleksandry 11, Kraków